Komora tlenowa, nazywana również komorą hiperbaryczną, to urządzenie, które wykorzystywane jest w terapii z użyciem tlenu pod wysokim stężeniem. Tego typu działanie przynosi bardzo dobre rezultaty w przypadku leczenia różnorodnych schorzeń skóry, układu nerwowego i oddechowego oraz innych przykrych dolegliwości.
Komora tlenowa
Tlenoterapia hiperbaryczna przeprowadzana z użyciem specjalistycznej komory tlenowej pozwala na podawanie pacjentowi czystego tlenu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu gaz może skutecznie wysycać komórki ciała, a saturacja znacznie przewyższa wartości osiągane podczas fizjologicznego oddychania. Tego typu działanie umożliwia zatem uzyskanie efektu terapeutycznego we wszystkich obszarach ciała, również w tych, które są słabiej ukrwione. Sprzyja to stymulacji namnażania komórek macierzystych oraz intensyfikacji wielonarządowych procesów regeneracyjnych.
Zalecenia do terapii tlenem w komorze hiperbarycznej
Jak wspomniano powyżej komora tlenowa stosowana jest w przypadku leczenia wielu stanów chorobowych oraz uporczywych dolegliwości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim zatrucie czadem oraz schorzenia typowe dla nurków czy pilotów, czyli choroba dekompresyjna. Ponadto terapia tlenem może być stosowana w chorobach wysokościowych wstępujących podczas wspinaczek wysokogórskich. Komory tlenowe są również wykorzystywane w procesie leczenia chorób o podłożu neurologicznym, w tym Alzheimera, Parkinsona, ADHD czy autyzmu. Wysokociśnieniowy tlen służy w leczeniu chorób autoimmunologicznych, trudno gojących się ran, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, anemii, migrenach, a nawet w przypadku otyłości.
Zabieg w komorze tlenowej
Aby terapia tlenowa przebiegała efektywnie oraz dawała szybkie i wymierne efekty, powinna być ona prowadzona w sposób ciągły w postaci serii zabiegów. W tym przypadku, o liczbie koniecznych do przeprowadzenia zabiegów, czasie ich trwania oraz stosowanym w trakcie leczenia ciśnieniu decyduje lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad medyczny, przeprowadzone badania oraz stan zdrowia pacjenta.
Z zasady jednak pojedynczy zabieg trwa około godziny. Przed jego wykonaniem pacjent musi się odpowiednio przygotować. W tym celu powinien on zdjąć wszelkie ozdoby, w tym kolczyki, bransoletki, pierścionki oraz zegarek. Ponadto, bezpośrednio przed zabiegiem nie należy stosować perfum, balsamów oraz kremów do ciała czy lakierów do włosów. Pacjent powinien usunąć ewentualną protezę zębową, plastry hormonalne oraz nikotynowe. O okresie leczenie wskazane jest również ograniczenie palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.
Z uwagi na stan zdrowia pacjenta w wybranych przypadkach możliwa jest refundacja leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W przeciwnym razie koszt pojedynczego zabiegu może wynosić nieco poniżej 200 złotych. Warto również dodać, że zabiegi z wykorzystaniem czystego tlenu polecane są również w ramach medycyny estetycznej, kosmetologii oraz w sporcie. W tym ostatnim wypadku regularne wizyty w komorze hiperbarycznej w Warszawie lub innym mieście, w którym są takie kliniki, to element planu treningowego, przyczyniający się do uzyskiwania lepszych osiągów. Jest to rodzaj bezpiecznego dopingu, który – co ważne – nie jest zakazany.
Przeciwwskazania do zabiegu w komorze tlenowej
Choć zabiegi w komorze tlenowej są uznawane za stosunkowo bezpieczne, to jednak nie zawsze mogą być one stosowane. Wśród przeciwwskazań do ich wykonania wymienia się choćby osoby, które w niedalekiej przeszłości przeszły zabieg w okolicach klatki piersiowej lub cierpią na choroby płuc, w tym: zapalenie dróg oddechowych czy rozedmę. Ponadto zabieg nie powinien być wykonany w przypadku występowania gorączki, ciąży, padaczki czy u pacjentów przyjmujących niektóre leki.