Chyba każdy z nas choć raz spotkał się z terminem „morfologia krwi”. Jedni robią badania regularnie – co najmniej raz w roku, inni udają się do laboratorium dopiero wtedy, gdy mają poważne problemy ze zdrowiem. Morfologia krwi co wykazuje? Ile kosztuje morfologia? Dlaczego to badanie jest tak ważne? Na te pytania z pewnością zainteresowani znajdą odpowiedzi w poniższym artykule.
Morfologia krwi – co to takiego?
Morfologia krwi oznacza badanie, które ma za zadanie wskazać bardzo szczegółowo wskaźniki morfotyczne. Jest to jedno z podstawowych badań, na które bardzo często kierują pacjentów lekarze pierwszego kontaktu. Z morfologii krwi można naprawdę bardzo dużo „wyczytać” o zdrowiu pacjenta. Lekarz dzięki wynikom morfologii jest w stanie określić, co dolega danej osobie oraz jakie leczenie zastosować. Z podstawowej morfologii krwi dowiedzieć się można również, jakie są poszczególne wskaźniki i jakie są normy. Warto więc swoim wynikom przyjrzeć się bliżej lub w razie potrzeby – skorzystać z konsultacji u swojego lekarza rodzinnego.
Prawidłowa morfologia krwi
Odpowiednia liczba krwinek wskazuje, że organizm prawidłowo funkcjonuje, dlatego ważne jest, aby utrzymać je we właściwych parametrach. Ludzie na ogół starają się dbać o swoje zdrowie dobrze się odżywiając i regularnie ćwicząc. Jednak niektóre czynniki mogą negatywnie wpłynąć na wyniki badań. Wtedy przydaje się wizyta u dobrego specjalisty i wykonanie szczegółowych badań. Pacjenci jednak powinni być świadomi, że morfologia określa to, co dzieje się z ich organizmem. Pełen zestaw czerwonych krwinek transportuje tlen w całym organizmie. Niesie również niezbędne białka i witaminy, aby nasze ciała były zdrowe. Wysoki poziom czerwonych krwinek jest na ogół dobrą rzeczą, ponieważ wskazuje na właściwą liczbę przeciwciał. Jednak niski poziom może być oznaką pewnych chorób. Kiepskie wyniki mogą świadczyć np. o anemii. Anemia pojawia się, gdy pacjent nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza w swojej diecie lub jeśli nie spożywa wystarczającej ilości witamin i minerałów.
Morfologia z rozmazem co to?
Morfologia z rozmazem to kluczowe badanie diagnostyczne. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy poszczególne komórki znajdujące się we krwi są w normie. Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na to, czy parametry takie jak: PLT (płytki krwi), MPV, PDW, PCT, P-LCR, WBC, RBC są właściwe. Erytrocyty, trombocyty, leukocyty – dla laików mogą wydawać się skomplikowane, jednak lekarze dzięki tym wynikom mogą szybko dowiedzieć się, co dolega danemu pacjentowi, by jak najszybciej go wyleczyć.
Ile kosztuje morfologia?
Koszt takiego badania nie jest wygórowany. W zależności od placówki pacjenci zapłacą od kilkunastu złotych do maksymalnie 30 zł. W przypadku, gdy sama morfologia nie wykaże nieprawidłowości, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Koszt takich szczegółowych badań może być już nieco wyższy. Warto podkreślić, że morfologia umożliwia wczesne wykrywanie wielu chorób, więc przynajmniej raz w roku warto zrobić takie szczegółowe badania.