cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

senność w ciąży
Zdrowie

Nadmierna senność w ciąży

Pośród przyczyn nadmiernej senności oraz zmęczenia podczas ciąży wymienia się między innymi zmiany hormonalne w tym także wzrost stężenie progesteronu. Ciężarne są również narażone na spadki poziomu glikemii we krwi, co może być problematyczny. Do tego trzeba też doliczyć niedokrwistość, która może objawiać się nadmiernym zmęczeniem oraz silną potrzebą odpoczynku.

Senność w ciąży

Warto wiedzieć o tym, że senność może być też spowodowana niedoczynnością tarczycy. Nierzadko senność podczas dnia w ciąży wynika z nieprzespanych mocy bądź niewysypiania się. Z tego powodu specjaliści radzą, żeby przed snem wietrzyć sypialnię, nie spożywać ciężkostrawnych potraw, a ponadto dbać o regularność snu. Jeżeli ciężarna zmaga się z nadmierną sennością, trzeba też wykonać badanie poziomu glikemii, a ponadto oznaczyć stężenie TSH, a także żelaza we krwi.

Czy senność w ciąży jest groźna?

Trzeba wiedzieć o tym, że wczesna ciąża cechuje się uciążliwymi dolegliwościami tj. poranne nudności, a ponadto wymioty. Do tego dolicza się bolesność, tkliwość piersi, a ponadto wahania nastrojów. Oprócz tego bardzo dużo przyszłych mam zauważa u siebie objawy takie jak na przykład częste parcie na pęcherz, a także nadmierne zmęczenie. Wiele ciężarnych narzeka też na senność. U pewnych kobiet w ciąży mogą to być pierwsze objawy ciąży, które pojawiają się jeszcze przed przeprowadzeniem testu ciążowego. Nie jest to jednak pewny symptom ciąży. Żeby ją potwierdzić, trzeba udać się na badanie USG do lekarza ginekologa.

Senność w ciąży – na czym polega?

Okazuje się, że przeważnie kobiety w ciąży skarżą się na nadmierną senność w I. trymestrze ciąży. Kolejno dolegliwości te mijają, żeby powrócić znowu przed porodem. W międzyczasie bardzo dużo ciężarnych zmaga się z problemami ze snem. Mowa tutaj o bezsenności oraz problemach z zasypianiem. Nierzadko związane jest to z pojawiającymi się w tym okresie ciąży dolegliwościami tj. bóle pleców, wstawanie w nocy do łazienki, a także trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nadmierna senność ciężarnej może być problematyczna, gdyż często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Bardzo dużo przyszłych mam zauważa powrót nadmiernej senności parę tygodni przed spodziewanym porodem. Jest to spowodowane przede wszystkim dolegliwościami, które utrudniają efektywny sen w nocy, ale ponadto strachem oraz emocjami, które związane są z nadchodzącymi narodzinami pociechy. Dlatego sen jest dużo płytszy niż dotychczas. Oprócz tego dodatkowe kilogramy pod koniec ciąży sprawiają, że przyszła mama bardzo szybko męczy się, a ponadto musi często odpoczywać. Z tego powodu eksperci zalecają, żeby w tym okresie nie przemęczać się i pozostawić swoim najbliższym obowiązki domowe. Kobieca ciężarna powinna zadbać o właściwą regenerację swojego organizmu. Warto zaznaczyć, że relaks jest ważny dla każdej przyszłej mamy. Dlatego warto spokojnie przygotować się do narodzin swojej pociechy. Powinien to być priorytet dla każdej ciężarnej.