cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

co to jest sibo
Zdrowie

Co to jest SIBO?

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie zmagał się z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Można zaliczyć do nich bóle brzucha, biegunkę lub wzdęcia. Bardzo często spowodowane są one zatruciem pokarmowym lub po prostu spożywaniem zbyt dużej ilości szkodliwego pożywienia. W takich przypadkach najczęściej dolegliwości ustępują samoistnie po dość krótkim czasie. Jeśli jednak występowanie tego typu objawów jest przewlekłe i nie jesteśmy w stanie ustalić ich przyczyny, bardzo możliwe że cierpimy na chorobę powiązaną z zespołem bakteryjnego rozrostu jelita. Dowiedz się już dziś, co to jest SIBO.

Co to jest SIBO i jakie są przyczyny jego występowania?

SIBO to skrót od angielskiego wyrażenia small intestinal bacterial overgrowth, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zespół bakteryjnego rozrostu jelita. Ta przypadłość cechuje się wzrostem liczby bakterii występujących w jelicie cienkim oraz związanym z tym występowaniem charakterystycznych objawów. Do najbardziej powszechnych objawów SIBO należą: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia oraz biegunka. Choroba ta potrafi stanowić niezwykle dokuczliwą dolegliwość, dlatego poznać jej przyczyny oraz dowiedzieć się na czym polega jej diagnoza i leczenie.

co to jest sibo

Zobacz także: https://www.cocktail-world.pl/jakie-probiotyki-na-zoladek-sa-godne-polecenia/

Jeśli chodzi o przyczyny tej choroby, to warto uświadomić sobie, że jelito cienkie stanowi najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego. W zdrowym jelicie liczba bakterii zazwyczaj nie powinna przekraczać 1000/mL. Nadmiernemu rozrostowi bakterii zapobiega szereg czynników ochronnych, takich jak np. wydzielanie soku żołądkowego oraz enzymów trzustkowych. Ponadto w przeciwdziałaniu rozrostowi bakterii ważna jest prawidłowa perystaltyka jelit. Zespół bakteryjnego rozrostu jelita zazwyczaj pojawia się w przypadku zaburzenia mechanizmów obronnych w układzie pokarmowym.

SIBO – objawy neurologiczne

Jeśli chodzi o SIBO objawy neurologiczne to najczęściej: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastroju. Mogłoby się wydawać, że skoro problem dotyczy przewodu pokarmowego, to jedyne dolegliwości związane z tą chorobą powinny pochodzić właśnie stamtąd. Nic bardziej mylnego. Zespół rozrostu bakteryjnego jelita potrafi dawać szereg objawów, których na pozór nie jesteśmy w stanie powiązać z tą konkretną dolegliwością. Warto więc mieć na uwadze jakie objawy neurologiczne występują podczas SIBO, aby w odpowiedni sposób przeciwdziałać rozwojowi tej dolegliwości.

Jak zdiagnozować SIBO?

Diagnoza SIBO powinna odbywać się pod okiem specjalisty – najczęściej lekarza gastrologa. Taki lekarz powinien przeprowadzić wywiad na temat objawów, ich charakteru oraz czasu trwania. Ponadto ważne jest ustalenie innych chorób, na które choruje osoba potencjalnie cierpiąca na SIBO. Lekarz diagnozujący zespół rozrostu bakteryjnego jelita może zlecić badania takie jak endoskopia, testy oddechowe, badanie krwi, badanie bakteriologiczne treści pobranej z jelita cienkiego oraz RTG przewodu pokarmowego. Dzięki wymienionym badaniom możliwe jest ustalenie czy dana osoba cierpi na SIBO. Szczególnie dużą skutecznością cieszą się wspomniane wyżej testy oddechowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.