cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

bąbel po oparzeniu u dziecka
Zdrowie

Bąbel po oparzeniu u dziecka, jak sobie z nim poradzić?

Bąbel po oparzeniu u dziecka budzi wielki niepokój u rodziców. Warto wiedzieć, jak go pielęgnować, aby nie tylko nie pogorszyć sytuacji, ale także sprawić, że drobna ranka nie będzie się powiększać. Musimy pamiętać, że bąbel to oparzenie 2 stopnia, jednak jeśli występuje na dużej powierzchni, a także przede wszystkim rana jest głęboka, to powinniśmy wybrać się z dzieckiem do lekarza, a nie eksperymentować samemu. Jest to bardzo ważne i musimy o tym pamiętać. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy po oparzeniu i poznaj stopnie oparzenia słonecznego.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • bąbel po oparzeniu – pierwsza pomoc
  • jak postępować z bąblem po oparzeniu u dziecka i u dorosłych
  • czego nie wolno robić, jeśli chodzi o bąbel po oparzeniu u dziecka
  • oparzenia słoneczne – stopnie wraz z poradami pielęgnacji

Zobacz także: https://www.cocktail-world.pl/opalanie-w-ciazy-czy-jest-bezpieczne/

Bąbel po oparzeniu – pierwsza pomoc

Bąbel po oparzeniu powstaje zaraz po tym, jak skóra zostaje uszkodzona. Warto jednak wiedzieć, co robić najpierw, zaraz po zdarzeniu i zetknięciu się skóry z parzącym czynnikiem. Należy przede wszystkim od razu zacząć schładzać miejsce letnią wodą i robić to co kilka minut nieprzerwanie przez około 30 minut. Musimy jednak pamiętać, że choć zimna woda przyniesie o wiele większą ulgę, a także wykorzystanie lodu być może też, to powiększymy tym samym stopień oparzenia. Należy więc wykorzystywać wyłącznie wodę letnią w tym celu.

Jak postępować z bąblem po oparzeniu u dziecka i u dorosłych?

Bąbel po oparzeniu u dziecka należy nawilżać żelem lub panthenolem. Dzięki temu nie tylko mamy gwarancję nawilżenia i zwiększamy tym samym sposobność do regeneracji rany, ale także mamy też pewność, że ból i obrzęk dzięki temu się zdecydowanie zmniejszy. Z domowych sposobów możemy wykorzystać miód. Także, jeśli mamy ją i używamy na co dzień, to maść na odparzenia pieluszkowe dobrze się sprawdzi. Jest to bowiem produkt, który w przypadku mniejszych dzieci, każdy rodzic ma zawsze przy sobie.

bąbel po oparzeniu słonecznym

Czego nie wolno robić pod żadnym pozorem, jeśli chodzi o bąbel po oparzeniu u dziecka?

Musimy wiedzieć, że panuje obecnie bardzo wiele mitów dotyczących bąbli, a także oparzeń i poparzeń. Powoduje to często, że ich wykonanie powiększa problem. Należy więc pamiętać, że przede wszystkim powstałego bąbla nie należy ani zaklejać, ani przebijać. Kiedy oparzeniu ulegnie miejsce, na którym jest ubranie to nie należy go odrywać samemu! Najlepiej jest pojechać z dzieckiem do lekarza, który temu zaradzi. Szczególnie kiedy oparzenie zajmuje dość duży obszar, a także jest to oparzenie większe niż 2 stopnia. W tym przypadku żadne domowe sposoby ani leki nie sprawdzą się, bez uprzedniej ingerencji lekarza, który nie tylko przemyje ranę, ale także sprawdzi rozległość oparzenia i zastosuje odpowiednie leczenie. Warto tego pilnować szczególnie w przypadku małych dzieci i dość dużych oparzeń, które wymagają rzeczywiście zastosowania specjalnych rozwiązań.

Oparzenie słoneczne – stopnie wraz z poradami pielęgnacji

Przebywanie na promieniach słonecznych za długo może wywołać niebezpieczne następstwa. Dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem w formie filtrów SPF, czapek z daszkiem i innych zabezpieczeń. Gdy zauważymy u siebie lub u dziecka podrażnienia, zaczerwienienia i temperatura ciała będzie wyższa niż zwykle, to są to efekty zbyt długiego wystawienia ciała na słońce.

Stopnie oparzenia słonecznego

  • I stopnia – mają łagodny przebieg i dotyczą zewnętrznej warstwy skóry. Objawiają się delikatnie zaczerwienioną skórą, która jest ciepła.
  • II stopnia – dotyczą wewnętrznej warstwy skóry i naskórka. Przy tym stopniu oparzenia pojawiają się pęcherze i obrzęk z płynem surowiczym. Mogą prowadzić do martwicy naskórka, dlatego powinno się przy nich udać do lekarza, aby z nim skonsultować plan leczenia.
  • III stopnia – dotyczą nerwów, skóry właściwej, naskórka oraz tkanki podskórnej. Poparzony nie wykazuje na ciele reakcji na dotyk. Konieczna jest wizyta u lekarza i terapia!

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi I stopnia?

Po oparzeniu słonecznym pierwszego stopnia należy szybko zainterweniować i zadbać o stan swojej skóry. Na początku zaleca się przemycie oparzenia letnią wodą. Jeśli jednak obszar sparzenia jest większy, to można skorzystać z prysznica i tam stopniowo schłodzić swoje ciało. Ważne! Nie przemywaj ciała zimną wodą, ponieważ można wtedy dostać szoku termicznego.