cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

Czubryca przyprawa
Dieta

Czubryca przyprawa z cząbru górskiego

Do każdego dania z fasoli oraz klasykiem na półce z przyprawami jest cząber. W połączeniu z warzywami, kapustą stanowi uniwersalne połączenie.

Jak smakuje cząber?

Cząber nie tylko chroni zieloną fasolkę w ogrodzie przed mszycami, ale także wzbogaca jej smak, ale sam również ma wiele do zaoferowania: to aromatyczne zioło smakuje jak tymianek, nieco jak oregano i mięta. Jest gorzkie, intensywnie pikantne i przede wszystkim pieprzne. dlatego nazywane jest również „pieprzowym zielem”.

O czym mało kto wie: Istnieją dziesiątki rodzajów cząbru, ale głównie dwa z nich trafiają do naszych kuchni w postaci świeżej i suszonej – cząber letni (zwany również „cząbrem ogrodowym”) i cząber zimowy (zwany również „cząbrem górskim”). Różnica: jednoroczny letni cząber jest łagodniejszy i słodszy w smaku, wieloletni zimowy cząber jest nieco grubszy i ostrzejszy.

Przy okazji, słońce ma duży wpływ na intensywność smaku. Im więcej światła słonecznego dostaje cząber w trakcie wzrostu, tym pikantniejszy i bardziej aromatyczny smakuje na końcu. Nośnikami aromatów są w szczególności olejki eteryczne tymol i karwakrol. Najlepszą porą na zbiory jest okres przed lub w czasie, gdy cząber wypuszcza swoje białe i bladoróżowe kwiaty.

Jak doprawić cząbrem?

Czubryca może być stosowana jako świeża, suszona, ucierana lub mielona – szczególnie dobrze nadaje się do potraw tłustych. Uwaga: to kulinarne zioło jest niezwykle aromatyczne i może szybko zdominować potrawę swoim mocnym smakiem. Dlatego zasada jest taka: lepiej używać oszczędnie. W przeciwieństwie do niektórych innych ziół kuchennych, czubryca można bez problemu gotować, nie traci on swojego aromatu, który jest jeszcze lepiej rozprowadzany. W gulaszu świeże lub suszone gałązki mogą pływać w zupie, ale należy je ponownie usunąć, zanim talerze znajdą się na stole.

Do czego pasuje cząber?

Cząber jest dostępny we wszystkich odmianach, świeży lub suszony, nacierany, jak również mielony. Dobrze komponuje się z prawie wszystkimi rodzajami fasoli. Doprawia potrawy z roślinami strączkowymi, sałatki ziemniaczane i mięsne oraz dania z pomidorów. Jest również bardzo często używany w ragout, jagnięciny, wieprzowiny i królika, ryb i węgorza. Często przyprawia się nim ogórki kiszone i różne kiszone warzywa.

Czy to świeży, suszony, ucierany czy mielony – czubryca można przyrządzać bez problemu. W przypadku obfitych gulaszy zaleca się dodawanie świeżej lub suszonej gałązki jednorazowo. Należy go jednak ponownie usunąć przed podaniem. Jeśli nie jesteś pewny mocy przypraw, możesz dodać cząber przed końcem gotowania i ponownie doprawić. Suszony cząber jest tak samo aromatyczny jak świeży, więc nie ma potrzeby sięgać do pojemnika z przyprawami głębiej niż w przypadku świeżej odmiany.

Pieprzno-ostry smak cząbru dobrze komponuje się z

Daniami z fasoli, do zup i gulaszu, tłuste potrawy z mięsa, dziczyzny i jagnięciny, Roślinami strączkowymi, takie jak groch i soczewica, potrawami z ziemniaków lub kapusty, warzywami takimi jak pomidory, cukinia i kalafior.

Przechowywanie i zabezpieczanie

Świeże liście najlepiej przechowywać szczelnie zamknięte w lodówce. Jak wszystkie zioła, suszony cząber należy przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu.

Zastosowanie w medycynie

Czubryca nieco zapobiega wzdęciom w potrawach z roślinami strączkowymi. Ma również działanie apetyczne i przeciwskurczowe.