cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

objawy menopauzy
Zdrowie

Jakie są objawy menopauzy?

W życiu każdej kobiety prędzej czy później nadchodzi moment menopauzy. Niektóre przeżywają to wcześniej, inne nieco później, ale symptomy zawsze są bardzo podobne. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy menopauzy, by móc szybko domyślić się, że nadszedł już ten czas.

Czym jest menopauza?

Menopauza to termin, który często niepoprawnie utożsamiany jest z klimakterium oraz przekwitaniem. Menopauza bowiem oznacza ostatnią miesiączkę, podczas gdy przekwitanie i klimakterium oznaczają cały proces zmian, który poprzedza menopauzę oraz pewien czas po niej, w którym wciąż występują objawy. Z reguły, gdy pytamy o objawy menopauzy, myślimy tak naprawdę o objawach procesu przekwitania. Najczęściej pojawiają się one między 45 a 55 rokiem życia. Może jednak rozpocząć się zarówno wcześniej, jak i później. Średnio proces przekwitania trwa około pięciu lat.

Dlaczego kobieta przeżywa menopauzę?

Wynika to z ograniczonej liczby komórek jajowych w jajnikach, które w odróżnieniu od męskiego nasienia w ciągu życia nie są już wytwarzane. Z wiekiem jajniki wytwarzają coraz mniej hormonów (estrogenu i progesteronu), co jest bezpośrednim powodem zmian w organizmie. Hormony bowiem regulują pracę całego organizmu, a nie tylko układu rozrodczego. Za zaburzenia cyklu miesiączkowania odpowiada spadek wytwarzania estrogenu.

Objawy menopauzy

Skoro przyczyną menopauzy jest obniżenie stężenia hormonów w organizmie kobiety, tym estrogenu regulującego cykl miesiączkowania, to oczywiste jest, że jednym z głównych objawów menopauzy są zaburzenia tegoż cyklu – kobieta zaczyna miesiączkować nieregularnie, a sam okres krwawienia zmienia swoją długość, np. wydłuża się do ponad tygodnia.

Częstym objawem menopauzy są również uderzenia gorąca, czyli napady zaczerwienienia twarzy i dekoltu. Nierzadko towarzyszy im kołatanie serca, a nawet lęk. Poza tym często występuje również wzmożona potliwość.

Również takie objawy jak bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, wzrost wagi ciała, wzmożona męczliwość oraz wypadanie włosów świadczą o zbliżającej się menopauzie. Nierzadko pojawia się również suchość pochwy, którą szczególnie odczują panie aktywne seksualnie.

Wbrew pozorom wahania nastroju nie są wcale objawem klimakterium. Są raczej skutkiem różnego nastawienia społeczeństwa do starzenia się kobiet i mężczyzn, które mogą powodować nawet nieświadomą frustrację u pań. Panowie bowiem nie mierzą się z negatywnymi komentarzami, gdy na ich głowie zaczynają pojawiać się siwe włosy, a na twarzy zmarszczki. Nic więc dziwnego, że kobieta w okresie przekwitania może wydawać się bardziej drażliwa.