cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

czym się różni woda toaletowa od perfum
Lifestyle

Woda toaletowa a perfumy – czym się różnią?

Większość ludzi przywykła nazywać wszelkie zapachy „perfumami”. Tak naprawdę jest to jedynie skrót myślowy, ponieważ perfumy muszą składać się z bardzo wysokiego stężenia olejków zapachowych oraz dużej zawartości alkoholu. W większości przypadków produkty potocznie nazywane perfumami to tak naprawdę rozcieńczone ekstrakty perfum, które prawidłowo powinno określać się mianem wody perfumowanej lub wody toaletowej. Czym się różni woda toaletowa od perfum? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czym się różni woda toaletowa od perfum?
  • EDC, EDP, EDT co to znaczy?
  • Jaki typ produktów zapachowych wybrać?

Zobacz także: https://www.cocktail-world.pl/perfumy-waniliowe-slodki-zapach-luksusu/

Czym się różni woda toaletowa od perfum?

Dlaczego ludzie mylą perfume z wodą perfumowaną? Być może wynika to z faktu, że są one do siebie bardzo podobne. Oba produkty mają za zadanie nadawać ci delikatny zapach, który utrzymuje się przez określony czas.

Perfumy

Perfumy cechują się tym, że posiadają bardzo wysokie stężenie olejków zapachowych zawieszonych w wysokoprocentowym alkoholu. Są one zdecydowanie zbyt mocne, aby stosować je na co dzień. Z tego względu też ich cena z reguły jest bardzo wygórowana. Perfumy tak naprawdę stanowią swego rodzaju luksusowy produkt kolekcjonerski. W związku z tym, do powszechnej dystrybucji wprowadza się rozcieńczone ekstrakty perfum, czyli tzw. wody toaletowe oraz wody perfumowane. Jakie są różnice między nimi?

czym się różni woda toaletowa od perfum

Woda perfumowana

Woda perfumowana jest drugim po perfumach najbardziej skoncentrowanym ekstraktem perfum. Stężenie olejków zapachowych w tym typie produktu powinno wynosić od 10 do 15%. Zdarzają się jednak wody perfumowane, w których stężenie olejków zapachowych sięga powyżej 20%. Charakteryzują się one wysoką trwałością i z reguły są najdroższą opcją zaraz po perfumach.

Woda toaletowa

Woda toaletowa z kolei cechuje się znacznie niższą trwałością oraz mniejszym stężeniem olejków zapachowych, wynoszącym od 5 do 10%. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż perfumy oraz woda perfumowana, niemniej jednak woda toaletowa cieszy się dużym uznaniem.

Woda kolońska

Ostatnim typem „perfum” jest woda kolońska. Cechuje się zdecydowanie najmniejszą trwałością ze wszystkich wymienionych produktów oraz mniejszym stężeniem olejków zapachowych. Co za tym idzie, cena wody kolońskiej jest najniższa.

EDC, EDP, EDT co to znaczy?

Na etykietach produktów zapachowych bardzo często można spotkać oznaczenia typu EDT, EDC lub EDP. Wiele osób może zadać sobie pytanie „edt co to znaczy?”. Tak naprawdę skróty te określają czy mamy do czynienia z jakim rodzajem ekstraktu perfum mamy do czynienia. Są to skróty pochodzące od francuskich określeń. EDP oznacza Eau de Parfum, czyli wodę perfumowaną. EDC to woda kolońska, z kolei EDT to woda toaletowa. Warto znać te określenia, aby wiedzieć, z jakim typem produktu mamy do czynienia.

Jaki typ produktów zapachowych wybrać?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania mają swoje wady i zalety i tak naprawdę wybór odpowiedniego zapachu zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Jeśli zależy nam na średniej trwałości zapachu oraz przystępnej cenie, warto sięgnąć po wodę toaletową lub wodę perfumowaną.
Jeśli priorytetem jest dla nas mocny i trwały zapach, a cena nie ma dla nas znaczenia, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się perfumy. Woda kolońska to natomiast rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, które może idealnie sprawdzić się w sytuacji, gdy po prostu lubimy ładnie pachnieć, ale nie planujemy danego dnia wychodzić z domu.