cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

czy w ciąży można się opalać
Zdrowie

Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Naturalna opalenizna zdecydowanie stanowi element, który potrafi podkreślić urodę. Nic więc dziwnego, że opalanie się stanowi szczególnie popularną czynność wśród kobiet. O ile w normalnych okolicznościach opalanie jest dość bezpieczne, o tyle sprawa komplikuje się w przypadku gdy kobieta jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji opalanie jest niewskazane? Co z opalaniem natryskowym lub samoopalaczem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno najlepszą opcją byłoby zrezygnowanie z opalenizny na czas ciąży. Jednak na pewno nie jest to zabronione, o ile przyszła mama podchodzi do tego z rozsądkiem i umiarem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czy w ciąży można się opalać?
  • Samoopalacze i opalanie natryskowe w ciąży
  • Opalanie w ciąży a solarium

Zobacz także: https://www.cocktail-world.pl/babel-po-oparzeniu-u-dziecka-jak-sobie-z-nim-poradzic/

Czy w ciąży można się opalać?

W trakcie ciąży skóra kobiety jest znacznie bardziej delikatna, co sprawia że jest ona bardziej podatna na poparzenia. Ponadto zbyt długie przebywanie na słońcu grozi odwodnieniem, co może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Popularne wśród kobiet metody pełnej opalenizny, takie jak na przykład wizyta w solarium, zdecydowanie nie są wskazane w okresie ciąży. Tak samo jak stosowanie samoopalaczy oraz innych preparatów wspomagających opalanie. Substancje w nich zawarte mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla płodu.

opalanie w ciąży

Większość lekarzy uważa, że opalanie w ciąży nie jest wskazane. Powodem tego są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej. Skóra staje się wówczas bardziej wrażliwa na promieniowanie UV i bez odpowiedniej ochrony może szybko ulec poparzeniu. Może prowadzić to do powstawania na skórze nieestetycznych przebarwień, dlatego też kobiety w ciąży powinny unikać opalania w godzinach, w których słońce świeci najmocniej.

Ciąża to stan, który wymaga od kobiety szczególnej ostrożności. Nie bez powodu przyszłe mamy są często nazywane „szczególnie wrażliwymi osobami”. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie czynniki mogą wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży. Jednym z takich czynników jest właśnie nadmierna ekspozycja na słońce. Opalanie się w ciąży może być szkodliwe dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Dlatego też warto ograniczyć się do krótkich, 10-15 minutowych sesji na słońcu. Warto pamiętać, aby unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi w godzinach od 10.00 do 16.00, kiedy to słońce jest najbardziej intensywne. Jeśli jednak pokusa wygrzewania się na słońcu jest zbyt silna, koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry.

Samoopalacze oraz opalanie natryskowe w okresie ciąży

Nie można używać samoopalacza będąc w ciąży. Zawiera on bowiem w swoim składzie dihydroaceton, czyli związek organiczny, który sprawia, że skóra nabiera brązowego koloru. Jego cząsteczki mogą przenikać do krwi mamy i dziecka powodując zagrożenie dla płodu. Ta teoria nie jest co prawda w stu procentach potwierdzona badaniami, jednak nie warto ryzykować i lepiej zaprzestać używania samoopalacza w trakcie ciąży.
Szkodliwe dla płodu może okazać się również opalanie natryskowe. W składzie preparatów przeznaczonych do opalania natryskowego znajduje się wiele chemicznych substancji, które mają toksyczne działanie. U kobiet w okresie ciąży mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka.

Opalanie w ciąży a solarium

Wiele kobiet zastanawia się czy w ciąży można się opalać w solarium. Nie jest to zabronione, jednak należy pamiętać o tym, aby zachować umiar stosując tego typu rozwiązania. Badania potwierdziły, że opalanie pod lampami solarnymi zwiększa poziom witaminy D w organizmie dziecka. Promienie UV obniżają jednak wchłanianie się kwasu foliowego, który jest niezwykle potrzebny w początkowym etapie ciąży. Odpowiada on za odpowiednie kształtowanie organów oraz układu nerwowego u dziecka.

opalanie w ciąży

Czy w ciąży można się opalać? Podsumowanie

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej ochrony i dbania o zdrowie. W tym czasie należy unikać wszelkich czynników ryzyka, które mogą negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka. Opalanie się jest jednym z tych czynników i należy się mu wystrzegać, ponieważ może ono powodować poważne problemy zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka.