cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

Jesienne przeziębienie czy grypa
Zdrowie

Jesienne przeziębienie czy grypa? jak odróżnić?

Jesień już za rogiem… A wraz z nią oprócz cudownych wieczorów z rozgrzewającą herbatą i zapachu cynamonu… pierwsze jesienne infekcje. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy złapałaś przeziębienie, czy grypę?

Dlaczego chorujemy jesienią?

Wpływ na to ma wiele czynników, ale do najczęstszych z nich należą między innymi wahania temperatur. Zanim nasz organizm dostosuje się do chłodniejszej aury, znów następuje ocieplenie i tak… w kółko. Pogoda jest bardzo kapryśna i potrafi zmienić się diametralnie nawet w ciągu jednego dnia. A w takiej sytuacji nie trudno o przegrzanie organizmu lub jego wychłodzenie, co jest preludium do choroby. Do tego zmniejszony dostęp do słońca może powodować deficyty witaminy D3 w organizmie, a jeśli jej nie suplementujesz – zacznij już dziś.

Kolejnym czynnikiem jest zwiększony stres. Wracasz z urlopu i od razu wpadasz w wir audytów oraz raportów kwartalnych i podsumowań? To logiczne, że Twój organizm potrzebuje nieco czasu na dojście do siebie, a związany z powrotem do pracy i nadmiarem obowiązków stres naturalnie powoduje obniżenie odporności.

Następnym z powodów jest obniżony dostęp do świeżych owoców i warzyw, a co za tym idzie – mniej zbilansowana i bogata w witaminy i minerały dieta. Z tym akurat możesz sobie poradzić suplementując te mikro oraz makroskładniki.

Czym różni się przeziębienie od grypy?

Przeziębienie trwa zazwyczaj od 4 dni do tygodnia. Postępowanie choroby jest dość łagodne i w pierwszej fazie objawy nie są nasilone. Podczas przeziębienia możemy odczuwać lekkie osłabienie, niewielką gorączkę oraz suchość w gardle. Dodatkowo może pojawić się uciążliwy katar oraz związany z nim kaszel.

Grypa zaczyna się natomiast bardzo dynamiczne – wysoką gorączką, ogólnym osłabieniem oraz złym samopoczuciem. Pojawia się także ból mięśni oraz stawów. Może pojawić się także nasilony ból głowy oraz suchy kaszel. Leczenie grypy trwa też zdecydowanie dłużej – nawet do dwóch tygodni.

Co, jeśli już zachoruję?

W przypadku wystąpienia infekcji bardzo ważna jest wstępna diagnostyka – zwłaszcza, jeśli nadal nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy grypą. Nie są to jednak jedyne choroby, na które jesteśmy narażeni w okresie jesienno zimowym.

W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych i związanym z nich mokrym kaszlem – zaleca się korzystanie z leków wykrztuśnych, takich, jak FLUIMUCIL.