cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

nadciśnienie w ciąży
Zdrowie

Nadciśnienie w ciąży bywa bardzo niebezpieczne – przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najpowszechniejszych, przewlekłych chorób występujących w Polsce. Najczęściej dotyka osoby w średnim wieku i starszym. Lekarze biją jednak na alarm, że coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka również boryka się z tym problemem. Co jest przyczyną nadciśnienia w ciąży, jakie konsekwencje zdrowotne ze sobą niesie?

Najlepiej zacząć od określenia tego ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie. Według wszelkich danych prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno mieścić się w przedziale 120/80 mm Hg do 129/85 mm Hg. Co ciekawe na początku ciąży pod wpływem „eksplozji“ progesteronu w organizmie kobiety ciśnienie krwi może ulec lekkiemu obniżeniu. Jak uspokajają lekarze jest to zupełnie normalne, gdy mowa o niewielkim spadku. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna przede wszystkim obserwować swój organizm oraz samopoczucie. Zupełnie inaczej ma się kwestia ze zbyt wysokim ciśnieniem. Zawsze jest to powód do niepokoju, nawet wtedy gdy wzrost nadciśnienia we krwi jest niewielki.

Dlaczego ciąża prowadzi do nadciśnienia?

Naukowcy jako główną przyczynę wskazują coraz wyższy wiek przyszłych matek. Nadciśnienie praktycznie nie występuje u kobiet w przedziale wiekowym 18 – 30 lat. Postęp cywilizacyjny, coraz wyższy stan usług medycznych sprawiają, że kobiety decyzję o macierzyństwie odkładają na później. Najczęściej nadciśnienie w ciąży dotyka kobiety po 30 roku życia. Nawet 20 % pośród przyszłych matek w przedziale wiekowym 30 – 39 lat może borykać się z tym problemem. Jeśli do tego dołożymy zbyt dużą ilość nadprogramowych kilogramów, bezczynność ruchową, nieodpowiedni sposób odżywiania to przyczyna jest dość wyraźna.

Drugi problem leży w łożysku. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje składników odżywczych pobieranych z organizmu matki. Dostarczane są za pomocą łożyska, im lepiej ukrwione, tym lepiej dla dziecka. Łożysko stymuluje więc, organizm matki do sprawniejszego obiegu krwi. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Może zaburzać pracę nerek, powodować zaburzenia rytmu serca a nawet prowadzić do zawałów. Niezmiernie ważne jest więc to by na bieżąco kontrolować nadciśnienie tętnicze.

Objawy nadciśnienia w ciąży oraz leczenie

Wysokie nadciśnienie w trakcie ciąży nie przebiega bezobjawowo. Kobieta spodziewająca się dziecka może skarżyć się na szereg uciążliwych dolegliwości. Po pierwsze może borykać się z licznymi obrzękami. Wszystko przez to, że organizm zatrzymuje zbyt dużo wody, nie jest ona wydalana. Do tego mogą dojść problemy ze wzrokiem, a nawet zawroty głowy.

Kobieta z nadciśnieniem tętniczym powinna bezwzględnie przez cały okres ciąży znajdować się pod opieką lekarza. Niestety leczenie ze względu na rozwijający się płód w łonie matki bywa utrudnione. Specjaliści zalecają zmianę diety na taką, która jest lekkostrawna i dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Gdy ciśnienie bywa bardzo wysokie wskazane jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. W drastycznych przypadkach trzeba je podawać w szpitalu, dożylnie. Najważniejsza jest kontrola ciśnienia tętniczego. Kobiety spodziewające się dziecka powinny wykonywać pomiary do nawet 4 razy dziennie.