cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

białko w diecie wegańskiej
Dieta

Jak zbilansować białko w diecie wegańskiej?

Dieta wegetariańska wyklucza z jadłospisu mięso. Dieta wegańska jest jeszcze bardziej restrykcyjna i wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc także jajka oraz nabiał. Wszystkie te produkty są źródłem białka. Powstaje więc pytanie, czym można je zastąpić?

Rola białka w organizmie

Białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w budowie wszystkich komórek, bierze udział w gospodarce hormonalnej, procesach fizjologicznych.

Białka złożone są z 20 aminokwasów, 11 z nich organizm może wytworzyć samodzielnie, natomiast 9 musi zostać dostarczonych w pożywieniu.

Źródłem białka są przede wszystkim produkty pochodzenia mięsnego oraz ryby. Diety wega znacznie ograniczają lub całkowicie wykluczają ich spożycie.

Białko w diecie wegańskiej

Dieta wegańska całkowicie wyklucza z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Oparta jest w całości na produktach pochodzenia roślinnego. Czy w takim razie jest zdrowa i dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości aminokwasów?

Otóż tak. W diecie wegańskiej białko zwierzęce zostało zastąpione białkiem pochodzenia roślinnego. Występuje ono w soi, roślinach strączkowych, ziarnach zbóż, orzechach, pestkach.

Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi 0,9 g na kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna w codziennej diecie spożywać 54 g białka. Nawet w diecie wegańskiej nie jest to trudne do osiągnięcia, szklanka gotowanej soczewicy zawiera aż 18 g białka.

Problem polega na tym, że organizm potrzebuje różnych aminokwasów, dlatego dieta wegańska powinna być bardzo zróżnicowana pod względem doboru składników.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zrezygnować z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Musi być bardzo zróżnicowana, tak by organizm otrzymał wszystkie potrzebne składniki. Powinna zawierać składniki bogate w białko, żelazo, wapń oraz witaminy i minerały. Poza soją, ciecierzycą, w jej składzie powinny znaleźć się zielone warzywa oraz owoce.

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska lub wegańska nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia, wręcz przeciwnie. Przede wszystkim zapobiega najbardziej popularnym chorobom cywilizacyjnym, czyli otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu, chorobom krążeniowym.

Diety wegetariańskie i wegańskie cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na korzyści dietetyczne. To przede wszystkim zmiana stylu życia i podejścia do zwierząt oraz środowiska.