cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

dieta rocznego dziecka
Lifestyle

Dieta rocznego dziecka – co trzeba o niej wiedzieć?

Roczne dziecko nie jest jeszcze małym dorosłym. Jego dieta jest dość podobna do jadłospisu dorosłych, ale bardzo ważne jest pamiętanie o kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu można prawidłowo zadbać o zdrowie i rozwój malucha. O czym warto wiedzieć?

Nie zapominaj o mleku

Dieta rocznego dziecka nie może być pozbawiona mleka. Dobrze, jeśli jest to naturalne kobiece mleko, ale na tym etapie można też zastąpić je mlekiem modyfikowanym. Pozwoli ono zapewnić maluchowi wapń niezbędny do dobrego rozwoju kośćca. W mleku znajduje się też dużo witamin i składników odżywczych, które po prostu są ważne w rozwoju każdego ssaka – w tym także ludzi. Na tym etapie – mleko wciąż jest ważnym składnikiem diety i nie powinno być z niej usuwane. Można jednak zmniejszyć jego ilość np. do dwóch lub jednej porcji. Wiele dzieci wypija mleko po przebudzeniu i przed snem. Dzięki temu mogą zaspokoić swój pierwszy głód i wyciszyć się przed snem.

Stawiaj na owoce i warzywa

Dieta rocznego dziecka powinna być bogata w owoce i warzywa. Taki maluch ma już zęby, więc bez obaw możesz podawać mu pokarm pokrojony na kawałki, które łatwo chwycić w rączkę. Dzieci są ciekawe świata, więc warto proponować dziecku różne owoce i warzywa po to, by uczyć je smaków i przyzwyczajać do różnorodnego jedzenia. Dzięki temu jest duża szansa, że jako dorosły będzie chętniej sięgał po nieznane sobie jedzenie. Owoce i warzywa to świetna przekąska w ciągu dnia, ale powinno się też włączać je w główne posiłki.

Nie szalej z cukrem

Być może już zauważyłeś, że Twoje dziecko lubi słodkości. Nie powinieneś jednak podawać mu zbyt często pokarmów zawierających cukier. Słodycze zarezerwuj na wyjątkowe okazje, albo – zastąp je potrawami i produktami zawierającymi naturalne cukry np. rodzynkami, daktylami bez pestek, żurawiną. Cukier jest jedną z najważniejszych przyczyn występowania otyłości u dzieci, więc lepiej jest go po prostu unikać.

Bez fast foodów

W diecie tak małego dziecka nie powinna pojawiać się żywność wysokoprzetworzona. Hamburgery z restauracji szybkiej obsługi, hot dogi z przydrożnego baru, frytki i podejrzane kotlety smażone na głębokim tłuszczu to nie jest odpowiednie pożywienie dla rocznego dziecka. Oczywiście to wszystko jest dla ludzi i od czasu do czasu prawie każdy może pozwolić sobie na niezdrową przekąskę… ale jednak nie dotyczy to rocznego malucha. Z wprowadzaniem do diety takich potraw lepiej będzie się wstrzymać jeszcze przynajmniej kilka lat.

Przede wszystkim woda

Niezwykle ważne jest to, by nauczyć dziecko pić czystą wodę. Zwykle rodzice podają swoim pociechom soki lub kompoty. Te napoje zawierają jednak w sobie sporo ukrytego cukru. Powinno się więc eliminować z diety lub w przypadku tak małych dzieci – w ogóle nie wprowadzać ich do jadłospisu. Dużo bezpieczniejszym i lepszym dla zdrowia malucha rozwiązaniem będzie czysta woda. Zwykle to właśnie ona jest podawana w żłobkach i klubach malucha. Jej picie zalecają też wszyscy specjaliści zajmujący się żywieniem najmłodszych w najważniejszym dla ich rozwoju okresie, czyli pierwszym 1000 dni.