cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

moda lata 70
Moda

Moda lata 70. – najważniejsze trendy epoki

O modzie lat 70. można powiedzieć wiele – była kolorowa, inspirująca, ekstrawagancka, ale przede wszystkim nigdy nie była nudna. Ciekawe i odważne idee społeczne i polityczne tamtych czasów, znalazły swoje odbicie w ubiorze. Można pokusić się o stwierdzenie, że w latach 70. w modzie wszystko było dozwolone – to czas łamania obowiązującego tabu i zrywania z konwenansami. Moda lat 70 to tryumf stylu hippie, punk i disco – eksplozja nieskończonej ilości kolorów i krojów.

Moda lata 70 – styl hippie

Chyba pierwszym co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o modzie z lat 70 jest właśnie styl hippie. Długie, noszone zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn włosy, kwieciste luźne koszule i dzwony – im bardziej rozszerzane dołem, tym lepiej!

Styl hippie był mocno powiązany z ówczesną sytuacją polityczną i społeczną. Dzieci kwiaty wychwalały ideały wolności, buntując się przeciwko osiągnięciom kapitalizmu, starając się tym samym, żyć w zgodzie z naturą. Wartości, które wyznawali, miały oczywiście odzwierciedlenie w modzie – zwiewne, lekkie materiały wykonane zazwyczaj z bawełny i lnu, były symbolem swobody i manifestem powrotu do natury.

Zobacz także: https://www.cocktail-world.pl/najlepsze-fryzury-dla-seniorek/

Styl disco i punk – królowie przepychu i blasku

Oprócz dominującego w modzie stylu hippie, także dwa pozostałe – disco y punk – odbiły swe piętno w historii światowej popkultury. Punk to przede wszystkim skórzane kurtki, mocny makijaż, kolorowe irokezy i nabijane ćwiekami spodnie. Podczas gdy styl disco to błyszczące cekiny i tkaniny spod znaku glamour.

Garderoba lat 70 – obowiązkowe elementy każdej modnej szafy

Do typowych niezbędników, bez których nie mógł się obyć zupełnie nikt, należały w tamtym czasie spodnie dzwony, kojarzone przede wszystkim ze stylem hippisowskim. Dzwony musiały być obcisłe w pasie i w udach i jak najbardziej rozszerzane dołem. Nosili je głównie panowie, ale także i panie, które coraz chętniej zaczęły sięgać po ten element ubioru.

Kolejnym, istotnym elementem garderoby, tym razem głównie damskiej, były różnego rodzaju sukienki. Moda lat 70 obfitowała zarówno w te długie, bogato zdobione kroje, jak i te nieco krótsze i bardziej dopasowane modele.

Panie bardzo chętnie wybierały także kombinezony. Przyciągające uwagę kolory i odważne kroje – to dzięki nim każda kobieta mogła stać się królową dyskotekowego parkietu.

Moda lat 70 to także różnego rodzaju ozdoby. Ręcznie robiona biżuteria, wykonana z naturalnych materiałów wyznaczyła nowe, obowiązujące do dziś trendy. Chusty i opaski, ale także ćwieki i cekiny – to wszystko uczyniło modę lat 70 tak niesamowitą i kolorową.