cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

nazwa staropolskiej okovity
Zakupy

Wiesz skąd wywodzi się nazwa staropolskiej okovity?

Jeśli znudziły Ci się popularne, mocne trunki, warto spróbować czegoś nowego…a właściwie czegoś tradycyjnego, co z impetem wkroczyło na polski rynek mocniejszych alkoholi. Mowa o destylatach alkoholowych znanych pod nazwą okowity. Jaka jest geneza tego określenia i z czego wyrabia się ten wyjątkowy trunek? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest okovita?

W słownika języka polskiego istnieje bardzo oryginalne słowo – okovita, które nawiązuje do łacińskiego określenia aqua vitae, czyli woda życia. Określa się nim mocny, staropolski destylat, uznawany za dużo szlachetniejszy od popularnej wódki. Okovity wytwarzane były na ziemiach polskich jeszcze w czasach średniowiecznych, a bardziej popularne nazwy tego trunku to po prostu gorzałka czy bimber. Kiedyś okovitom przypisywano właściwości lecznicze, do czego też nawiązuje ich łacińska nazwa. Dzisiaj w niektórych kraftowych manufakturach tworzy się doskonałej jakości destylaty alkoholowe, w tym właśnie okowity, bazujące na wysokiej jakości surowcach oraz wysoce zaawansowanej destylacji. Taki alkohol to nie lada gratka dla wszystkich amatorów mocniejszych trunków, którzy chcieliby poeksperymentować z nowymi smakami.

Z czego wytwarzane są okovity?

Tradycyjnie okowity wytwarzane były przede wszystkim z ziemniaków. Dzisiaj na rynku znajdziemy ten wyjątkowy alkohol pod wieloma postaciami. W sklepach dostępne są zarówno destylaty alkoholowe zbożowe, owocowe, ale również takie oryginały jak okowity produkowane na bazie wysokojakościowego piwa rzemieślniczego. Produkt bazowy używany do wytwarzania tego mocnego trunku przekłada się oczywiście na ostateczny smak okowity. Niezwykle oryginalną propozycją jest też okowita produkowana w małopolskiej manufakturze Tenczynek, w której składzie znalazł się susz konopny. Bez względu więc na to, czy poszukujemy bardziej orzeźwiających i lekkich smaków też gustujemy w alkoholu o bogatym, cięższym smaku i złożonych akcentach, wśród polskich destylatów alkoholowych z pewnością znajdziemy coś dla siebie. To alkohol idealny do degustacji podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich.

Szlachetne destylaty alkoholowe idealne na prezent

Jeśli poszukujesz wysokogatunkowego alkoholu, który sprawdzi się jako prezent, okovita będzie strzałem w dziesiątkę. Butelka tego szlachetnego alkoholu sprezentowana partnerowi biznesowemu lub też bliskiej nam osobie wywoła uśmiech na twarzy obdarowanego. Taki alkohol doskonale sprawdzi się też podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Unikatowe okowity zachwycą zarówno gości weselnych jak i uczestników innych wyjątkowych wydarzeń. Z pewnością warto spróbować tego wyjątkowego alkoholu o wielowiekowej tradycji.

Artykuł sponsorowany