cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

jak radzić sobie ze stresem
Zdrowie

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie można go wyeliminować, ale można nauczyć się minimalizować jego działanie. Jak radzić sobie ze stresem i jego konsekwencjami?

Stres – co to jest?

Stres jest reakcją organizmu na zdarzenia, które najczęściej są nieprzyjemne. Nie znaczy to, że stres z założenia jest niekorzystny. W niewielkich ilościach może działać mobilizująco. Jednak przedłużający się stres jest zjawiskiem negatywnym. Zakłóca równowagę i ma zły wpływ na stan zdrowia.

Styczność ze stresem mamy na co dzień. Sytuacje w pracy, życiu rodzinnym czy konflikty codzienności mają niewielką siłę rażenia, ale ich długotrwale działanie również może okazać się bardzo niekorzystne.

Zmiany w życiu często wywołują poważniejszy stres. Zmiana pracy, narodziny dziecka czy poznanie nowego partnera to również sytuacje stresujące. Największe działanie na nasz organizm ma stres wynikający z sytuacji katastrofalnych. Wojny, epidemie czy katastrofy mają ogromny wpływ na psychikę człowieka.

Ze stresem można wygrać!

Zastanawiając się jak radzić sobie ze stresem nie można zapomnieć o pozytywnym wpływie ruchu na nasze samopoczucie.

Nie każdy może i musi trenować na siłowni czy biegać w maratonach. Każdy jednak powinien dbać, by kilka razy w tygodniu poruszać się, spalić zbędne kalorie i uruchomić produkcje endorfin, które są nazywane hormonem szczęścia.

Jazda na rowerze, basen czy jazda na rolkach to sposób na ruch, który jest w stanie wprowadzić do swojego życia każdy z nas. Warto również pamiętać, że nie tylko uprawianie sportu ma znaczenie. Stres skutecznie pomoże zminimalizować czas spędzony z przyjaciółmi oraz rodziną. Zabranie dzieci bądź partnera na rower bądź rolki to idealny sposób na miłe popołudnie oraz redukcję stresu.

Zastanawiając się jak radzić sobie ze stresem nie można pominąć higienicznego życia. Dbanie o prawidłową dietę, która jest bogata w warzywa oraz owoce, unikanie nikotyny i alkoholu to również bardzo ważny czynnik, który pomaga w redukcji stresu.

Organizm, który jest odpowiednio odżywiony również lepiej radzi sobie w trudnych sytuacjach. Herbaty ziołowe, duża ilość wody oraz unikanie cukru również pozytywnie wpłyną na kondycję każdego z nas.

Osoby, które nie umieją zadbać o prawidłową jakość snu również dużo gorzej radzą sobie z redukcją stresu. Dobrze dobrany materac, przewietrzony pokój oraz stałe godziny snu wpłyną na redukcję kortyzolu, który jest odpowiedzialny za reakcje stresowe.

Warto również pamiętać, by przesypiać nie mniej niż 6 godzin w ciągu nocy. Najkorzystniej jest spać 8 godzin. Dzięki temu wstajemy wypoczęci i naładowani energią.